Grupy i budynek

W naszym żłobku prowadzimy obecnie trzy grupy.

Sale żłobka dostosowane są do potrzeb rozwojowych małych dzieci. Wszystko co w nich się znajduje, służy rozwojowi emocjonalnemu i fizycznemu podopiecznych. Staramy się wspierać dziecko w jego niezwykłym dążeniu do samodzielności, dlatego opiekunki obserwują każde dziecko i podążają za jego potrzebami.

GRUPA KALIOWA

Naszą montessoriańską grupę kaliową tworzą dzieci w wieku od 2 do 3 lat oraz trzech nauczycieli. W tej grupie możemy przyjąć 22 dzieci, jednakże ze względu na specyfikę założeń montessoriańskich a także indywidualne dobro dzieci, mamy ich zaledwie 15-ścioro. Uczymy się w różnym ale indywidualnym tempie, na wiele różnych sposobów i w interakcji z różnymi ludźmi (również w różnym wieku!). Otoczenie, które stworzyliśmy pozwala dziecku zaangażować ręce, umysł, zmysły, gdzie wszystko jest w zasięgu jego ręki i nie zagraża jego bezpieczeństwu.
Muzyka towarzyszy nam każdego dnia. Podkreślamy, że edukacja muzyczna wpływa na rozwój każdego dziecka w sferze fizycznej, psychicznej i intelektualnej. Ma pozytywne działanie na koncentrację, pamięć i wyobraźnię. Jej obecność pozwala nam zrozumieć takie pojęcia jak piękno, harmonia, radość czy smutek.
Kreatywność to nasze drugie imię. Kochamy sztukę i często odnosimy się do niej w naszym działaniu.
Zastanawiając się nad tym jak najlepiej jednym słowem opisać filozofię naszej grupy, przychodzi nam na myśl to, co naszym zdaniem jest najważniejsze czyli bliskość. Edukacja żłobkowa i związane z tym wychowanie jest budowaniem relacji z dzieckiem, rodzicem, nauczycielem, a także otaczającym nas światem. W tym niezwykle istotnym etapie edukacji podstawą jest zbudowanie prawidłowych relacji międzyludzkich, co nie będzie możliwe bez budowania bliskości, która umożliwia nam poznanie siebie i innych. Bliskość charakteryzuje szacunek, zaufanie oraz wzajemne poznanie swoich potrzeb.

GRUPA KONWALIOWA

Do grupy Konwaliowej aktualnie uczęszcza dziesięcioro najmłodszych dzieci w wieku od 12 miesięcy do 2 lat. Dzieci otoczone są troskliwą opieką dwóch nauczycieli. W naszej grupie najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa dzieci oraz wzajemny szacunek. Staramy się być blisko natury – dostrzegać piękno dookoła nas. Codziennie wychodzimy na spacery i przyglądamy się przyrodzie. Mamy swojego ulubione podwórko – gdzie na początku się adoptujemy zanim zaczniemy wychodzić na dalsze spacery. Bardzo chętnie zdobywamy i pogłębiamy wiedzę z różnych dziedzin.
Materiały edukacyjne tworzone są w oparciu o zainteresowania dzieci, tak aby nauka była dla nich czymś przyjemnym. Z naszych obserwacji wynika, że tak właśnie jest.

GRUPA LAWENDOWA

Do grupy Lawendowej aktualnie uczęszcza pięcioro dzieci w wieku od 2 do 3 lat. Z dziećmi pracuje jeden nauczyciel. W tej grupie średniaki  uczą się wielu nie poznanych jeszcze aspektów życia, na okrągło doświadczają i eksplorują świat. Są dla siebie wzajemnym wsparciem i pomocą. Rozwój społeczny następuje naturalnie. Dzieci uczą się żyć w społeczeństwie i dla społeczeństwa. Możliwość pomocy koledze, nauczenia go czegoś co już się umie buduje osobowość, wzmacnia wiarę we własne siły, budzi wrażliwość na potrzeby innych – to jest pełna integracja. Dzieci w tej grupie także codziennie obcują z przyrodą, podczas pobytu na placu zabaw i w trakcie spacerów. Materiały edukacyjne tworzone są w oparciu o zainteresowania dzieci, tak aby nauka była dla nich czymś przyjemnym.

NASZ BUDYNEK

Nowoczesny i przestronny budynek naszego Żłobka Montessori zapewnia Dzieciom zoptymalizowane warunki wszechstronnego rozwoju. Projekt żłobka stworzony został z myślą o funkcji kilku przestronnych sal, wyposażonych w najlepsze materiały i pomoce Montessori, pomieszczenie jadalniane na piętrze, w której najmłodsi spożywają posiłki oraz własny ogródek. W trosce o najwyższe poczucie bezpieczeństwa budynek żłobka jest wyposażony w wewnętrzny monitoring wizyjny, na chwilę obecną w klasach na parterze oraz przed żłobkiem.